Anfield

Początki

Wielki obiekt świecący na cały świat Czerwienią, znany jako Anfield, był własnością Johna Houldinga. Houlding był piwowarem i członkiem rady mieszkalnej, który pozwolił Evertonowi w 1884 roku na rozgrywanie meczów na jego obiekcie. Wcześniej the Blues grali na małym gruncie na Priory Park, znajdującym się na północy od Stanley Park. Klub musiał poszukać innego miejsca, gdyż hałas wywoływany przez kibiców w trakcie meczów był zbyt duży. Pierwszy pojedynek na Anfield Everton rozegrał z Earlstown 28 września i wygrał aż 5:0. The Toffees użytkowali grunt aż do 1892 roku, kiedy to pokłócili się z Houldingiem o wysokość czynszu. Wtedy przenieśli się do niedawno wybudowanego Goodison Park.

Podczas tych ośmiu lat Houlding był prawdziwą motywacją dla Evertonu, udało mu się nawet stworzyć trybunę, na którą regularnie przychodziło około osiem tysięcy fanów. Po tym jak John rozstał się z Toffikami, zdecydował, że stworzy nowy zespół. Nazwał go Liverpool. Jedynym człowiekiem, który pozostał względem niego lojalny, był Irlandczyk John McKenna. Miał on wiele znajomości w szkockim futbolu i użył ich do sprowadzenia 13 zawodników, z czego 9 było Szkotami.

Pierwszy mecz

Pierwszy mecz Liverpoolu na Anfield był spotkaniem towarzyskim przeciwko Rotherham, 1 września 1892 roku. The Reds wygrali 7:1. Pierwszy wniosek klubu o przyjęcie do Football League został odrzucony, więc rozpoczął on swe działanie w Lancashire League, gdzie bez problemów wygrał ligę w pierwszym sezonie. Wtedy the Reds zostali przyjęci do Football League i zwyciężyli w Second Division bez ani jednego przegranego meczu. W sezonie 1900/01 zespół wygrał w First Division.

Przebudowy

Podczas gdy oglądalność meczów Liverpoolu na trybunach Anfield wciąż rosła, w 1895 roku zdecydowano o budowie kolejnej, mieszczącej 3 tysiące osób. Została wybudowana w miejscu obecnego Main Stand, a pierwsze gruntowne przebudowanie nastąpiło dopiero w 1937. W 1903 w miejscu obecnego Anfield Road powstała trybuna z drewna i falistego metalu. W roku 1906 Liverpool ponownie wygrał ligę, a zarząd uznał, że należy wybudować kolejną, od strony Walton Breck Road. Ernest Edwards, który pracował wtedy dla Liverpool Daily Post ochrzcił ją, nadając jej imię the Spion Kop. Wiele stadionów ma w członie nazwy jednej ze swoich trybun słowo 'Kop’, jak St Andrews, czy Hillsborough, jednak to Kop z Anfield stało się tym najsłynniejszym w całej Anglii.

Anfield nie zmieniło się zbytnio aż do 1928 roku, kiedy podjęto główne przedsięwzięcie w całej jego karierze. The Kop zostało przebudowane tak, aby mieściło 28 tysięcy ludzi, ponadto nad trybuną wybudowano dach. Było to największe Kop w całym kraju. Materiały, a dokładniej metal, przypłynęły razem ze statkiem do portu w Liverpoolu. Później zostały przewiezione przez Everton Valley końmi i pozostawione przy Anfield.

W roku 1957 na stadionie zamontowano reflektory. Sześć lat później stara trybuna Kemlyn Road została zastąpiona przez nową, posiadającą 6 700 tysięcy krzesełek, a na jej zbudowanie klub wydał 350 tys. funtów. Później na końcu Anfield Road wykonano kilka przeróbek, tworząc tam spory chroniony teren.

Największa jednak przebudowa nastąpiła w 1973 roku, kiedy stara Main Stand została rozłożona na czynniki pierwsze i zastąpiona nową, mieszczącą 12 277 tysięcy osób trybuną z miejscami siedzącymi. Została otworzona przez Duke’a z Kentu w marcu 1973 roku.

Nazwa 'Kemlyn Road’ została zmieniona na 'Centenary Stand’ w roku 1992. Później trzeba było wręcz zdemolować ulicę, aby poszerzyć wejście. Wiązało się to również z kolejnym powiększeniem Centenary, tym razem do 11 762 tysięcy miejsc siedzących. Trybuna została wyposażona w strefy dla VIP-ów, miejsca, w których można było coś przekąsić i bary.

W latach 2014-2016 największą w historii przebudowę przeszła trybuna Main Stand, która otrzymała trzy poziomy widowni zamiast jednego. Wskutek tej zmiany Liverpool po raz pierwszy od lat 90. mogła zaprosić na widownię ponad 50 000 osób.

W październiku 2017 roku zmieniono nazwę trybuny Centenary Stand na 'Kenny Dalglish Stand’. Zmiana ta miała na celu upamiętnienie wkładu sir Kenny’ego Dalglisha w historię klubu.

We wrześniu 2021 roku rozpoczęła się przebudowa trybuny Anfield Road Stand, która zwiększy pojemność Anfield o siedem tysięcy miejsc. Koniec prac jest spodziewany przed rozpoczęciem sezonu 2023/2024. Efektem będzie odświeżony dolny sektor i dobudowana górna część trybuny. Oprócz zwiększonej pojemności, nowa trybuna będzie bardzo podobna do Main Stand, z większą przestrzenią i nowym barem. Dodatkowym atutem będzie nowe miejsce dla strefy rodzinnej.

Ostatni mecz ze 'stojącym’ the Kop

W roku 1994 rozegrano ostatni mecz przed the Kop z miejscami stojącymi. Liverpool grał z Norwich City, a na Anfield zmieściły się 44 339 tysiące fanów. Data 30 kwietnia przejdzie do historii LFC, jednak nie za rezultat. Norwich zwyciężyło 1:0, a jedynego gola zdobył Jeremy Goss, właśnie przed the Kop.

Lokalna 'legenda’ głosiła, że fani na słynnej trybunie umieją poprowadzić piłkę do bramki, jeśli Liverpool gra naprzeciwko Kop. Jakiś czas później trybuna została lekko pomniejszona ze względu na bezpieczeństwo i katastrofę na Hillsborough w 1989. W maju 1994 roku została ostatecznie przebudowana i posiadała 12 249 tysięcy miejsc siedzących.

Reprezentacje na Anfield

Na Anfield rozegrano osiem meczów reprezentacyjnych. Pierwszym był wygrany przez Anglię 6:1 pojedynek z Irlandią w 1889. Kolejne trzy razy Synowie Albionu spotykali się tam z Walią – w 1905, 1922 i 1931, wygrywając wszystkie spotkania. W 1926 Irlandia zremisowała z Anglikami. Podczas drugiej wojny światowej reprezentacja zremisowała 2:2 z Walią przed 38 tysiącami ludzi. Przedostatnim był mecz Szkocji z Walią w październiku 1977, kiedy ci drudzy zapewnili sobie udział w Mistrzostwach Świata, zwyciężając 2:0. Ostatnie spotkanie miało miejsce 3 stycznia 2006 roku, kiedy Anglia grała towarzysko z Urugwajem i wygrała 2:1. Jedną z bramek zdobył gracz the Reds – Peter Crouch.